استرالیا

کشوری است واقع در نیمکره جنوبی که به عنوان کوچکترین قاره جهان همراه با تعدادی جزیره واقع در اقیانوس هند و آرام میباشد این کشور دارای مقام ششم از جهت مساحت در دنیا میباشد. . کشوراسترالیا در اول ژانویه ۱۹۰۱ تشکیل گردید. از زمان فدرالی شدن , استرالیا دارای سیستم با ثبات لیبرال دمکرات بوده و در عین حال عضوی از قلمرو کشورهای مشترک المنافع (مشترک المنافع پادشاهی انگلستان) می باشد. پایتخت استرالیا ، شهر کانبرا است هرچند جمعیت عظیمی بالغ بر۲۰ میلیون نفر بطور عمده درشهرهای ساحلی بزرگ مانند سیدنی , ملبورن , بریزبن , پرت و آدلاید تمرکز یافته اند.

آب و هوای استرالیا

فصل‌هاي استراليا بر خلاف فصول نيمكرة‌ شمالي است. در ماه ژوئيه(July) شروع زمستان میباشد که سرتاسر كشوراسترالیا از پايين ترين دما برخوردار است. مناطق كوهستاني با متوسطِ دمايِ (۵+ تا ۵-) درجه سانتيگراد سردترين نقاط استراليا هستند در حالي كه مناطق گرمسيري آن متوسطِ دمايي بين (۵ تا ۳۰) درجه سانتيگراد را نشان مي‌دهند. در نيمي از سال (نوامبر تا آوريل) مناطق جنوبي استراليا بالاترين متوسط دما را در ژانويه و فوريه دارند در صورتي كه دسامبر گرمترين ماه تابستاني در شمال استرالياست. چنانچه مايل به دانستن وضعيّت هواي روز در هر يك از شهرهاي استراليا هستيد میتوانید از سايت اينترنتي http://www.AustralianTouristcommission.com بازدید فرمایید.

اقتصاد استرالیا

واحد پول استرالیا دلار استرالیایی میباشد.استرالیا دارای نظام اقتصادی برجسته و چند محصولی غربی است با درآمد سرانه ای بیش از انگلستان ,آلمان و فرانسه. این کشور رتبه دوازدهم اقتصادی دنیا را در سال ۲۰۱۲ علیرغم بحرانهای اقتصادی داشته است. نرخ بیکاری استرالیا در سال منتهی به آگوست ۲۰۱۲، ۵.۱ درصد وهمچنین نرخ تورم در یک سال اخیر تنها ۱.۶ درصد بوده است.محصولات اصلی استرالیا نیشکر ، پنبه ، غلات و گوشت است.همچنین این کشور دارای معادن بسیاری نیز میباشد.

جمعیت استرالیا

بیشتر جمعیت استرالیا در مناطق شهری ساکن هستند.سیدنی پرجمعیت ترین شهر استرالیا است. بیشتر جمعیت ۲۳ میلیون نفری تخمینی استرالیا متشکل است از مهاجرین قرن نوزدهم و بیستم که اکثریت ایشان نیز از بریتانیای کبیر و ایرلند بدین کشور آمده اند . جمعیت استرالیا از زمان جنگ جهانی اول تا کنون , چهاربرابر گردیده است . در سال ۲۰۰۱ پنج گروه عمده از میزان ۴/۲۷% جمعیت متولد خارج از استرالیا عبارت بودند از متولدین انگلستان , نیوزلند , ایتالیا , ویتنام و چین . پس از الغای سیاست استرالیای سفید در سال ۱۹۷۳ , ابتکارات متعددی از جانب دولت به منظور گسترش هماهنگی نژادی صورت پذیرفته است که جملگی بر سیاست چند فرهنگی شدن جامعه استوار است. کمتر از ۱۵% از مردم استرالیا در مناطق روستایی زندگی می کنند .

بسان بسیاری دیگر از ممالک توسعه یافته , استرالیا نیز جمعیتی رو به پیر شدن دارد که این امر تعداد بیشتر افراد رو به بازنشستگی و کاهش افراد در سن کار را به همراه خواهد داشت و این سبب جذب مهاجر و نیروهای متخصص کار از سایر کشورها شده است. عمده مهاجرین افراد متخصص هستند مهاجرت از طریق خانواده نیز رو به رشد است.

زبان انگلیسی زبان رسمی استرالیا است. تعداد قابل توجهی از مهاجرین نسل اول و دوم , دوزبانه هستند . استرالیا مذهب رسمی ندارد . اما دارای آزادی انتخاب ادیان است بطوریکه در یک محله مسجد، کلیسا و معبد بودا همگی وجود دارد.

سیاست استرالیا

کشور استرالیا دارای سیستم پارلمانی است و حکومت در این کشور از سه قوه بشرح ذیل تشکیل شده است:قوه مققنه : پارلمان از ملکه , مجلس سنا و مجلس نمایندگان تشکیل شده است . نمایندگی ملکه را در اینجا فرماندار کل عهده دار است که در مقام عمل فعالیت اندکی در پارلمان داشته یا هیچ فعالیتی ندارد. قوه مجریه : شورای اجرایی فدرال , در عمل مشاوران عضو این شورا عبارتند از نخست وزیر و وزرا قوه قضائیه : متشکل است از دیوانعالی استرالیا و محاکم فدرال . زمانیکه در سال ۱۹۶۸ قانون استرالیا به تصویب رسید , دادگاههای ایالتی بطور رسمی از کمیته قضایی شورای مشترک المنافع , مستقل گردیدند.

اجتماع استرالیا

دانستن و فهمیدن سنت ها و قوانین استرالیائی به شما کمک می کند که خود را با زندگی در جامعه استرالیا وفق دهید. اولین ساکنین استرالیا ابورجینی ها و مردمان جزیره تُرس استریت هستند که از ۴۰۰۰۰ سال پیش و یا احتمالأ ۶۰۰۰۰ سال پیش در استرالیا ساکن بوده اند. مردمان بومی استرالیا اعتقادات معنوی مخصوص به خود را دارند، حرمت برای زمین، فرهنگهای گوناگون، و سنت هنری که یکی از قدیمی ترین سنت آنهاست.امروزه، جمعیت اقوام بومی استرالیا چیزی در حدود ۴۸۳۰۰۰ که ۲.۳ درصد کل جمعیت است را تشکیل می دهد. فرهنگ های بومی بخش مهمی از هویت ملی استرالیا است و مردمان ابورجینی و جزایر تُرس نقش مهمی در زمینه های بسیاری ، از جمله هنر ، رسانه ها ، دانشگاه ها ، ورزش و تجارت ایفاکرده اند.استرالیا یک جامعه ای است که چند فرهنگی بودن جامعه را قبول می کند و دارای مردمانی است که از فرهنگ ها و اقوام مختلف هستند .استرالیایی ها از کشورهای بسیار مختلفی آمده اند. نزدیک به ۴۵ درصد از مردم استرالیایی یا یکی از والدین آنها در خارج از این کشور تولد یافته اند. با آنکه انگلیسی زبان رسمی این کشور است، در استرالیا مردم به بیش از ۳۰۰ زبان ازجمله زبان های بومی سخن می گویند. مردم استرالیا از ادیان بسیار گوناگونی نیز پیروی می کنند.در استرالیا هرکس در چارچوب قانون آزاد است تا فرهنگ و سنت های دینی خود را ابراز و بدان عمل نماید. هر کسی می تواند در جامعه مشارکت و به عنوان یک استرالیایی به آن تعلق داشته باشد. نخست ممکن است شما به این گوناگونی یا شمول اجتماعی عادت نکرده باشید. امااگر شما به دیگران، عقایدشان و سنت های آنان احترام می گذارید این احتمال وجود دارد که شما در زندگی نوین خویش موفق شوید.
شهروندان استرالیایی دارای این وظایف هستند:
از قانون پیروی کنند
در انتخابات ایالتی و منطقه ای و نیز رفراندوم شرکت کنند
حمایت از استرالیا در صورتی که نیاز باشد
اگر از آنها خواسته شد، در هیأت ژوری شرکت کنند

مساوات و رفع تبعیض

شما حق دارید که مورد احترام باشید و احتیاجا ت شما مانند احتیاجات دیگران منصفانه برآورده شود. همچنین شما هم باید با دیگران به احترام رفتار کنید خواه در استرالیا متولد شده باشند و خواه مانند خود شما مهاجر باشند.تبعیض نژادی در استرالیا قابل قبول نیست.طبق قوانین فدرال و قوانین ایالتی رفع تبعیض با هیچکس نبایستی به خاطر سن، نژاد، کشور اصلی، جنسیت، وضعیت تاهل، بارداری، اعتقادات سیاسی و مذهبی، معلولیت، علایق جنسی با مساعدتی کمتر از دیگران رفتار شود. این قانون در اکثر زمینه ها مانند استخدام، آموزش وپرورش، مسکن، خرید اجناس، و دسترسی به خدمات از قبیل دکتر، بانک و هتل ها نیز صادق است. زن و مرد ار نظر قانون و سایر موارد برابر می باشند.به طور یکسان با شما رفتار شدن نیز بدان معنی است که شما باید دسترسی عادلانه به خدمات دولت بدون توجه به آنچه پیش زمینه شما است،باشد. سازمانهای دولتی این مسئولیت را دارند که متنوع بودن فرهنگ های مردم استرالیا در ارائه خدمات به آنها را در نظر بگیرند.استرالیا به آزادی بیان مرسوم است. ولی دشنام، تحقیر، توهین، و تهدید دیگر به اشخاص یا گروه ها بر پایه نژاد، کشور اصلی،جنسیت،وضعیت تاهل، بارداری و اعتقادات مذهبی و سیاسی عملی خلاف قانون است.

جمعیت استرالیا

استرالیا بصورت لحظه ای جمعیت خود را از طریق سایت رسمی آمار نشان میدهد که در نوامبر ۲۰۱۲این آمار نزدیک به ۲۳ میلیون نفرمیباشد.

http://www.abs.gov.au

کار داوطلبی در استرالیا

بسیاری از استرالیایی ها به عنوان داوطلب به دیگران کمک می کنند. داوطلبین برای انجام کارهایشان مبلغی دریافت نمی کنند بلکه وقت و فنون شان را دراختیار جامعه می گذارند و دیگران و خود از آن سود می برند. کمک داوطلبانه همیشه انتخابی است و هیچ گاه اجباری نیست.اگر چه داوطلبانه است اما جایگزین برای کار با پرداخت مزد نمی شود، بلکه می تواند به شما مهارت و راه را به نیروی کار فراهم کند و نیز تجربه کاری لازم برای کار را دریافت کنید. با گذراندن وقت به عنوان داوطلب ممکن است نگرانی های مربوط به یادگیری زبان انگلیسی ، ایجاد مهارت های اجتماعی و شبکه های اجتماعی ، و مشکل پیدا کردن کار را از میان بردارید.

ملاقات اشخاص و محاوره با آنها

هنگام ملاقات برای اولین بار رسم متداول در استرالیا این است که با دست راست به یکدیگر دست بدهند. مردم در ملاقات اول یکدیگر را در آغوش نگرفته و از بوسیدن یکدیگر خودداری می کنند.بسیاری از استرالیایی ها، نگاه کردن به چشمان گوینده هنگام گفت و شنود را نشانه احترام و گوش دادن به سخنان آن شخص می دانند. ولی به یادداشته باشید که این کار برای بعضی ها ممکن است ناراحت کننده باشد و یا از انجام این کار شرم داشته باشند.بسیاری از استرالیایی ها در اولین ملاقات دوست ندارند که در مورد مسائل خصوصی نظیر سن، وضعیت تاهل، فرزندان یا درآمد از آنها سؤال بشود. رسم استرالیائی ها در محیط کار این است که معمولا یکدیگر را با نام کوچک صدا کنند.

رفتار مؤدبانه

استرالیایی ها معمولا هنگام درخواست چیزی یا خدمتی می گویند “لطفا”(Please) و وقتی هم چیزی به آنها داده باشند یا به آنها کمکی کرده باشند می گویند”از شما سپاسگزارم” ( Thank you). نگفتن کلماتی همچون لطفأ و متشکرم به نظر بی ادبانه می رسد. استرالیایی ها معمولأ می گویند “ببخشید”(Excuse me) زمانی که می خواهند فردی به آنها توجه کند و یا می گویند ” معذرت می خواهم”(Sorry)وقتی که تصادفأ تنه شان به کسی برخورد می کند. استرالیایی ها زمان بادگلو زدن در مکان عمومی یا در جلوی فردی که در خانه است می گویند “ببخشید” یا “عذرمی خواهم”.هروقت برای دیدن یا سر قراری می روید همیشه سعی کنید وقت شناس باشید. اگر بنا است دیر بکنید، سعی کنید با آن شخص تماس گرفته و به او اطلاع دهید. این کار مخصوصأ در مورد قرار های رسمی با صاحبان تخصص بسیار مهم است به عنوان مثال وقت ملاقات با پزشک چون ممکن است به خاطر دیر کردن از شما پول مطالبه بشود. کسی که همیشه دیر می کند ممکن است غیر قابل اعتماد به نظر برسد.اگر دعوتنامه کتبی دریافت می کنید ممکن است در آن تاریخ خاصی هم نگاشته شود. آن بدان معنی است که شخص دعوت کننده می خواهد بداند آیا شما به این دعوت میروید یا نه. این امری مودبانه است که تا تاریخی که ذکر شده اعلام کنید که آیا می روید یاخیر.

استرالیا جامعه ای گوناگون است. تنوع لباسی که مردم می پوشند منعکس کننده این گوناگونی است. برای راحتی یا بسته به شرایط اقلیمی و موقعیت اجتماعی، بسیاری از مردم لباس های غیر رسمی و عادی به تن می کنند. بسیاری هم لباس های سنتی خود را که ممکن است جنبه مذهبی یا فرهنگی داشته باشد می پوشند.در باره نحوه لباس پوشیدن مقررات معدودی وجود دارد با آنکه برای کار یا رفتن به مجامعی خاص ممکن است پوشیدن لباس مخصوصی ضرورت داشته باشد. برای مثال، به خاطر رعایت ایمنی هنگام ورود به بناهای در دست ساخت بایستی کلاه ایمنی بر سر و پوتین ایمنی در پاداشت و پلیس، ماموران نظامی و کارکنان برخی از مؤسسات بایستی یونیفرم بپوشند.باشگاه ها و سالن سینما ها و سایر جاها ممکن است از مراجعین بخواهند تا لباس تمیز و مرتب در بر و کفش مناسب به پا کنند.شما ممکن است برخی از لباس پوشیدن ها را زننده یا توهین آمیز بدانید. برای مثال برخی از زنان لباس های بدن نما می پوشند. شما نبایستی مردم را با ارزشهای مرسوم جامعۀ کشور سابق خود بسنجید. در استرالیا سبک لباس یک زن هرچه باشد به معنی آن نیست که این زن کمتر پایبند اخلاق بوده و یا اینکه کار او برای جلب توجه مردان است.

قوانین استرالیا

در استرالیا هرکس موظف است که قانون را رعایت کند. برخی از چیزهایی که در کشور دیگری ممکن است مورد قبول باشد ممکن است دراسترالیا غیر قانونی باشد.دانستن و فهمیدن قوانین استرالیا به شما کمک می کند که خود را با زندگی در جامعه استرالیا وفق دهید.

خشونت خانگی یا خانوادگی

خشونت در داخل خانه و ازدواج به اصطلاح خشونت خانگی یا خانوادگی می باشد.این نوع خشونت به رفتار ناروائی اطلاق می شود که قربانی این خشونت ترس از آسیب بدنی، آسیب جنسی یا آسیب روانی را تجربه یا احساس بکند و یا اینکه به زور با او مقاربت جنسی شده، در تنهائی نگهداری شده و یا دچار محرومیت مالی واقع بشود.برای مشاوره و کمک به مسائل خشونت خانوادگی خطوط و خدمات کمک رسانی در ایالات و منطقه ها وجود دارند. ایالت ها و مناطق مسئول خدمات هستند که زنان و کودکان آسیب دیده خشونت خانوادگی را حمایت کنند و نیز به مردانی که می خواهند رفتار خشونت آمیزشان را تغییردهند نیز کمک کنند.

حقوق کودکان در استرالیا

استرالیا دارای تعهد قوی به حفظ حقوق بشر از کودکان دارد.کودکان در استرالیا در برابر کتک، سوء استفاده جنسی و بد رفتاری احساسی و همچنین خشونت چه در خانه و چه در مدرسه مورد محافظت قانونی هستند. باید در مورد سرپرستی و مراقبت از آنان شرایط معقولی تأمین شود. تنبیه بدنی همچون کتک زدن مذموم استو مایه صدمه بسیار می شود و خلاف قانون محسوب می شود. تنبیه بدنی در مدارس ممنوع است.برخی از مردم در استرالیا ، مانند پزشکان و معلمان ، موظف هستند در صورتی که نگرانی هایی در مورد کودکان که در حال صدمه دیدن هستند، گزارشی به مقامات ایالتی و منطقه ای مسئولین حمایت از کودکان بدهند.چنانچه یک جوان یا یک کودک مورد صدمه واقع شده یا در معرض چنین صدمه ای است، ممکن است خدمات حفاظت از کودکان در این ماجرادر گیر شوند تا بدین سبب از سلامت و امنیت کودک اطمینان حاصل شود. اگر شما یا کسی که شما می شناسید در معرض خشونت و بدرفتاری است و به محافظت نیاز دارد، لازم است با پلیس یا یکی از نهادهای محافظت از کودکان تماس بگیرید.

ازدواج اجباری در سنین کودکی

کودکان زیر سن ۱۶ سال اجازه ازدواج کردن ندارند. افراد بین سن ۱۶ تا ۱۸ سال تنها با کسب رضایت نامه از والدین شان و همچنین اگرمسئولین استرالیا به این امر رضایت داشته باشند می توانند ازدواج کنند.گرفتن یا فرستادن کودک به کشور دیگر تا تن به ازدواج زود رس دهد و یا این کار توسط یک شخص ثالث انجام شود ، هم جرم است.

رانندگی در استرالیا

برای رانندگی خودرو در استرالیا شما بایستی گواهینامه رانندگی داشته باشید و بایستی همیشه آن را در حین رانندگی به همراه داشته باشید.خودرویی که با آن رانندگی می کنید بایستی توسط دولت ثبت شده باشد. تخلف و یا سرپیچی از قوانین رانندگی می تواند منجر به جریمه های سنگین ، از دست دادن گواهینامه رانندگی و حتی زندان گردد. قوانین بالاخص در مورد محدودیت سرعت و رانندگی پس از صرف مشروب الکلی بسیار سخت است. درجه الکل خون مجاز از ایالت و منطقه با ایالت و منطقه دیگر و بسته به نوع گواهینامه رانندگی فرق می کند. پلیس به صورت شانسی وضعیت استعمال الکل رانندگان را چک می کنند.
از سال ۲۰۱۰ در قانون استرالیا اینگونه است که کودکان تا سن هفت سال بایستی از کمربند یا صندلی مخصوص کودکان استفاده نماید.کودکان تا سن ۶ ماه باید صندلی مخصوص کودک مثلأ در صندلی نوزاد و صورتش به طرف عقب باشد، گذاشته شوند. از ۶ ماه تا سن ۴کودکان باید یا در عقب امن رو به جلو باشند .بچه ها خردسال مجاز به نشستن در صندلی جلوی خودرو نیستند. کودکان تا ۴ سال باید در عقب خودرو با کمر ایمنی مخصوص بنشینند.کودکان بین سنین ۴ و ۷ هستند مجاز به نشستن در صندلی های جلو نیستند، مگر همه موقعیت های صندلی دیگر در حال حاضر توسط کودکان زیر ۷ سال اشغال شده باشد.صندلی کودک بایستی با استاندارهای استرالیایی مطابقت داشته، به طور مناسب در خودرو گذاشته شود ومطابق با جثه کودک باشد.در بعضی از جاها این امکان وجود دارد تا صندلی ایمنی کودک کرایه کرد.

 

لطفا برای مشاوره صادقانه و ارزیابی رایگان شرایط و امکان اخذ ویزایتان با ما تماس بگیرید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!